ירושלים של זהב: המדריך המפורט לאטרקציות בבירת ישראל, ירושלים.

ירושלים, בירת ישראל, היא ללא ספק עיר מיוחדת, קדושה ושופעת באטרקציות ומקומות לבקר בהם. מזג האוויר בירושלים קר מאוד בחורף ובקיץ חם מאוד, כשבלילות פחות חם מאשר ברצועת החוף של ישראל. ירושלים היא עיר שמתפתחת ונפתח בה מלון של רשת Ibis לא מזמן וגם מלון יוקרתי חדש, שנקרא מלון אוריינט. לירושלים אפשר להגיע בנסיעה או באמצעות הרכבת (בשבת הרכבות לא פעילות). כל אחד שמגיע לירושלים מבקר במקומות המוכרים אך ישנם עשרות מקומות יפים לא פחות, שכדאי לבקר ולא כולם מכירים. מלונות בירושלים ניתן לחפש בתיבת החיפוש למעלה או להזמין מלון באמצעות לחיצה כאן.

אטרקציות בירושלים:

1- הכותל המערבי – אחד האתרים החשובים ביותר בעולם ליהודים והוא למעשה חלק מהחומה שהקיפה את בית המקדש. מיקום הכותל נמצא בהר הבית (ההר החשוב ביותר בעיר). ברחבת הכותל המערבי מתקיימים בחגים מיוחדים טקסים חשובים, והרבה ילדים, אשר מגיעים למצוות, וחוגגים בר מצווה מגיעים אליו לתפילה וברכות. בחודש אלול עד ליום כיפור חבת הכותל מתמלאת בהמוני מתפללים בלילה, אשר מתפללילם את תפילות הסליחות. השער הכי קרוב לכותל המערבי הוא שער האריות.  כל מי שמגיע לירושלים חייב להגיע למקום הזה ולהניח פתק בין אבני הקיר. הכניסה בלבוש הולם ויש כניסה לגברים וכניסה מופרדת לנשים. מאחורי הכותל המערבי נמצא מתחם קדוש למוסלמים ובו כיפת הסלע, וגם מסגד אל אקצה (שני מקומות קדושים וחשובים מאוד לעולם המוסלמי). ניתן להגיע אליהם דרך גשר הנקרא, גשר המוגרבים ליד רחבת הכותל המערבי (למבקרים במסגד יש לכבד את המקום ולא תמיד תוכלו לעלות לבקר כי זה מקום קדוש למוסלמים ולעיתים לא מותרת כניסה).

2 – מנהרות הכותל – כניסה דרך רחבת הכותל המערבי ומותנת בהזמנה מראש. מנהרות הכותל הם מנהרות שחפרו אותם מתחת לאדמה וניתן ללכת בהם ולראות את המשך הכותל המערבי וחומת בית המקדש, מתחת לאדמה. אורך המנהרה כ-500 מטרים וביציאה משם יוצאים לרובע המוסלמי ולרחוב ויה דולורוזה המפורסם בקרב העולם הנוצרי.

3 – ויה דולורוזה – אחד הרחובות שעל פי האמונה הנוצרית, ישו עשה את דרכו ממקום גזר דינו ועד לגבעת הגולגותא בה בוצע גזר הדין. הדרך היא מסע בין 14 תחנות לאורכה, בה ארעו לישו דברים: באחת נפל, באחת פגש את אימו, ההרשעה ועוד. הדרך מתחילה מצפון הר הבית ברובע המוסלמי ומסתיימת ברובע הנוצרי, במקום שנקרא כנסיית הקבר.

4 – כנסיית הקבר – אחת הכנסיות החשובות בעולם ומוקד עלייה לרגל של צליינים רבים. למבקרים בכנסייה מומלץ לתאם מקום מראש ולהגיע בלבוש הולם.

5 – חדרי בריחה – כמו בכל מקום בעולם טרנד חדרי הבריחה הגיע גם לירושלים. תוכלו למצוא כמה חדרי בריחה כשהמעניינים ביותר הם: חדר הבריחה הנקרא, שבויי המבצר וחדר בריחה הסוד של הענק. המטרה בחדר הבריחה היא לפתור חידות ומשימות בתוך החדר ולצאת ממנו תוך 60 דקות (שעה).

6 – רכבת הכותל – מיזם חדש, אשר עושה סיור ברכבת חשמלית, שנוסעת משער יפו, דרך הרובע הארמני והרובע היהודי, עד לרחבת הכותל המערבי. סיור בתשלום יפהפה ובדרך כלל פתוח בחגים ובעונת הקיץ. באטרקציה זו תעשו סיור פנורמי בעיר בדרך מיוחדת.

7 – מרכז המבקרים בית לוי אשכול – מבנה בירושלים אשר בין השנים 1950-1974 שימש כבית ראש הממשלה וכיום משמש כאתר הנצחה לראש ממשלת ישראל השלישי, לוי אשכול. קומת הקרקע של המבנה נפתחה כמרכז מבקרים ומוזיאון לקהל הרחב. הביקור במבנה מותנה בתשלום ובהזמנה מראש דרך אתר האינטרנט של המקום (שם מפורסמים מספרי הטלפון שאיתם יש ליצור קשר).

8 – הר הזיתים – הר זה חשוב לעולם היהודי, הנוצרי והמוסלמי, כאשר הוא נמצא ממזרח לעיר העתיקה של ירושלים. מהר הזיתים נשקף נוף מרהיב על העיר העתיקה של ירושלים והר הבית. גובהו של ההר כ-815 מטרים מעל פני הים. בהר הזיתים יש מספר אתרים חשובים לביקור כמו בית הקברות היהודי, כנסיות, מצבות, קמפוס ועוד כמה אתרים. באזור יש גם את מלון שבע הקשתות שפעם נחשב למלון על רמה גבוהה וכיום פחות.

9 – הר ציון – הר ציון נמצא בדרום-מערב  העיר העתיקה של ירושלים מחוץ לחומות העיר. על ההר אתרים החשובים ליהדות, לנצרות ולאסלאם וכן גם אתרי מורשת קרב. חלק מהאתרים המרכזיים: קבר דוד המלך, מרתף השואה (מוזיאון הנצחה ראשון לשואה), חדר הסעודה האחרונה, ישיבת התפוצות, המרכז הבין-תרבותי לרושלים, כנסיית דורמיציון ועוד.

10 – מגדל דוד – מבנה מרשים ומיוחד, שלא ניתן לפספס כשמבקרים בירושלים ונחשב לאחד מסמלי העיר. מגדל דוד הוא מצודה אשר נבנתה לצורך הגנה על העיר במשך שנים, כאשר היא מוקפת חומה. מגדל דוד שוכן במקום הגבוה היותר בעיר העתיקה וכיום שוכן בתוכו מוזיאון לתולדות ירושלים. כרטיסים ניתן לקנות באתר המקום ויש מידי פעם הופעות אור-קולי על גבי חומות מגדל דוד. מגדל דוד צמוד לשער יפו.

11 – פארק טדי – ממול מגדל דוד שהוזכר קודם, הוקם לו פארק חדש יחסית הנקרא "פארק טדי". בפארק הציבורי מרכז מבקרים המספר את סיפור בנייתה של ירושלים המודרנית כשטדי קולק היה ראש עיריית ירושלים. בפארק שבילים, פרחים, שעון שמש, פסלים ופינות אבן המתארות ציוני דרך חשובים בחייו של טדי קולק. בפארק ישנה מזרקה יפהפייה הפעילה בשעות: 11:00, 13:00, 15:00, 17:00 כאשר בשעות: 20:00 וגם בשעה 21:00 יש מופע מזרקות מוארות עם מוזיקה (לא בשבת). הפארק נגיש לנכים, לאנשים עם מוגבלויות ראייה ולעגלות ילדים ותינוקות.

12 – מוזיאון ישראל – המוזיאון הגדול והחשוב ביותר בישראל ושוכן בגבעת רם בעיר. המוזיאון נחשב לאחד המוזיאונים הגדולים בעולם ומכיל מעל 450,000 פריטי אומנות בתערוכות מתחלפות מכל התרבויות. במוזיאון הגדול מסםר אגפים, אגף אומנות (ציורים, צילום, דפוס, רישומים, עיצוב ועוד), אגף ארכיאולוגיה (בעיקר ארכיאולוגיה של ארץ ישראל), אגף לאומנות ותרבות יהודית (חפצי קודש וחול של קהילות ישראל ברחבי העולם), אגף הנוער והחינוך לאומנות, היכל הספר (מבנה יפהפה ואחד הסמלים של ירושלים, ובתוכו שמורות מגילות ים המלח) וגן האומנות (פסלים יפהפיים בגן מטופח ומרשים).  כניסה למוזיאון בתשלום.

13 – קריית הממשלה – קרייה זו קרוייה כך, משום שנמצאים בה מבני השלטון של ישראל. איזה מבנים יש בקריית הממשלה? ובכן, הכנסת, הממשלה, בנק ישראל ובית המשפט העליון. לכל האתרים הכניסה היא ללא תשלום אך מותנת בתיאום מראש.

14 – בית הנשיא – עם כניסתו לתפקיד של נשיא ישראל העשירי, ראובן ריבלין, הוכרז כי יוכלו כולם לבקר בבית הנשיא ללא תשלום בקבוצות של לפחות 20 אנשים. הביקור מותנה ברישום באתר בית הנשיא בתאריכים המצויינים באתר בלבד, ובהבאת תעודה מזהה. יש להתלבש בהתאם ללא גופיות, ללא מכנסיים קצרים, ללא כפכפכים, ללא מכנסיים עם קרעים, ללא חולצות עם כיתוב פוליטי, ובלי חולצות בטן. הטלפונים חייבים להיות על מצב השתקה וניתן לצלם רק באיזורים המיועדים לכך (תשאלו בכניסה יסבירו לכם).

15 – מוזיאון יד ושם – אחד המוזיאונים החשובים ביותר בישראל ובתרבות היהודית בכלל. המוזיאון משמש כאתר הנצחה לשואה ולגבורה ומוצגים בו שמות הנופלים, חפצים של משפחות שהיו בשואה, תרומות של פריטים ממשפחות שונות, תמונות, סיפורים קורעי לב, מסמכים, אנדרטה, רחבת הטקסים שמתקיים בה כל שנה טקס זיכרון לשואה ולגבורה, וכל מה שקשור למלחמת העולם השנייה ולשואת יהודי אירופה. במוזיאון נערכים גם ביקורים ממלכתיים של מנהיגי מדינות העולם. מוזיאון שחייב לבקר בו כל אחד לפחות פעם בחיים.

16 – שערי העיר העתיקה – ירושלים ידועה בשערי העיר העתיקה היפים שלה אשר חלקם ברובע היהודי, חלקם ברובע הנוצרי, חלקם ברובע המוסלמי ונוספים ברובע הארמני. שער הרחמים הוא השער היחיד שסגור ולא ניתן לעבור דרכו, ועל פי האמונה היהודית, המשיח יכנס להר הבית דרך שער זה. שערי ירושלים של העיר העתיקה הם: שער האריות, שער שכם, שער הפרחים (שלושת אלה ברובע המוסלמי), שער הרחמים (נמצא בהר הבית), שער האשפות, שער ציון (שניהם ברובע היהודי), שער יפו (בין הרובע הארמני לרובע הנוצרי) והשער החדש (ברובע הנוצרי). ישנם שערים שתצטרכו זהירות יתרה בתקופות רגישות.

17 – ממילא – שכונה פופולרית וידועה בירושלים אשר נמצאים בה קניון ממילא, מלון ממילא המפואר, חוצות היוצר, שער יפו ולידה גם מגדל דוד. רבים מכירים את ממילא בגלל הקניון הפתוח שבה. קניון ממליא הוא למעשה רחוב שמשני צידיו חנויות, מסעדות ובתי קפה (הקניון הוא למעשה מתחם פתוח ויפהפה). במרכז הרחוב תמצאו את קניון ממליא המפורסם של העיר. לא רחוק מהשכונה נמצא מגדל דוד ופארק טדי. בימים בהם קשה להגיע לכותל המערבי, אתם תראו הרבה אנשים שעוצרים בשכונה זו ומתחילים ללכת ברגל לכיוון הכותל המערבי (הליכה קצת ארוכה עם הרבה מדרגות). חוצות היוצר הם רחובות, אשר מתקיימים בהם מופעים, תערוכות אומנים, פסטיבלים ואווירה שמחה ותוססת (במיוחד בחגי ישראל). בקניון ממילא יש את האטרקציה היפה שנקראת מעלית הזמן, אטרקציה זו מספרת סיפורים על ירושלים באמצעות סרט קולנוע עם כיסאות זזים ואפקטים אור-קוליים. למעלית הזמן יש אתר אינטרנט, וצריך להזמין כרטיסים מראש.

18 – בריכת הסולטן – מקום ידוע ומוכר מאוד בירושלים בעיקר בגלל המופעים הנערכים במקום. בערב המקום שימש כחמאם של עשירי ירושלים וכיום משמש כתיאטרון פתוח עם מופעי מוזיקה, ובימי זיכרון נערכים מופעי זיכרון. בריכת הסולטן נמצאת ליד שכונת ימין משה ושכונת משכנות שאננים (שתי שכונות שפיתח ראש העיר לשעבר, טדי קולק, על מנת לפתח את התרבות והמוזיקה).

19 – המרכז למוזיקה במשכנות שאננים – מוסד יפהפה לחינוך מוזיקלי, אשר מקדם ומטפח מוזיקאים צעירים מכל רחבי הארץ. המרכז מקיים סדנאות, סמינרים, קונצרטים, כיתות אומן והופעות. המבנה כולל אולם קונצרטים, אולם לשיעורים, כיתות לימוד ואולפן הקלטות אודיו ווידאו.

20 – מתחם נוטרדאם – מתחם צרפתי יפהפה הממוקם בסמוך לשער החדש בירושלים, ונבנה במאה ה-19 על ידי הצרפתים. המתחם כולל מספר מבנים בינהם בית חולים, מנזר סן-ונסן ובעבר היה גם מנזר האחיות המקנות שנהרס עם קום המדינה. כיום ישנם ארבעה מסעדות במקום, אולם כנסים, מוזיאון ובית מלון עם חדרי לינה למעוניינים. ביקור במתחם נוטרדאם דורש אישור ותיאום מראש, גם הכניסה למוזיאון דורשת אישור מראש. ממסעדת הגבינות שבקומה האחרונה נשקף נוף מרהיב ומומלץ לבקר.

21 – ימק"א – באנגלית נקרא YMCA, מבנה יפהפה המשמש מרכז תרבות וספורט של ארגון הצעירים הנוצרי של ארה"ב. במבנה פועל גם אולם קונצרטים ומלון מרשים (מלון 3 הקשתות). למעוניינים לבקר במגדל הפעמונים, יצטרכו לתאם ביקור מראש. מעבר למלון, המסעדה ומרכז הספורט יש מסביב למבנה גנים מטופחים ומרשימים. האזור נמצא לא רחוק מבריכת הסולטן.

22 – גן החיות התנכ"י – גן החיות המפורסם של העיר ירושלים השוכן בתוך פארק ציבורי יפהפה. גן חיות המציג אוסף של חיות זואולוגיות ארץ ישראליות, שחלקן מוזכרות בתנ"ך. כניסה לגן החיות הינה בתשלום. בגן החיות תוכלו לראות בין היתר: דובים, יעלים, זוחלים ועוד מגוון של בעלי חיים מיוחדים. גן החיות נמצא בשכונת מלחה.

23 – האקווריום – אטרקציה חדשה בירושלים, אשר נפתחה למבקרים לא מזמן. האקווריום נקרא גם אקווריום ישראל ונמצא לא רחוק מגן החיות התנכ"י בשכונת מלחה. האקווריום הוא מתחם גדול ויפהפה המציג את היצורים הימיים של הים התיכון, הים האדום ותעלת סואץ (כולל אקווריום למדוזות). במקום גם מרכז חקר ימי ופעיליות לילדים קטנים. הביקור באקווריום דורש תשלום כניסה מראש או במקום עצמו (עדיף להזמין מהאתר ישירות מראש ולהימנע מהפקקים בכניסה).

24 – מלחה – שכונה פופולרית מאוד בירושלים בה נמצאים בין היתר גם קניון מלחה (מרכז קניות גדול וראשי בירושלים), תחנת הרכבת, איצטדיון הכדורגל טדי, גן החיות התנכ"י, אקווריום ישראל ומרכז פיס ארנה שהוא מגרש הכדורסל של קבוצת הפועל ירושלים. למלחה ניתן להגיע ישירות ברכבת מחיפה, תל אביב, נתניה, חדרה,לוד,ראשון לציון, חולון ואפילו מבאר שבע. במלחה נמצא גם הגן הטכנולוגי, פארק הייטק יוקרתי ומיוחד המשלב משרדים, בית קפה, בנקים, מדשאות, גן פסלים ונמצא סמוך לקניון מלחה.

25 – שוק מחנה יהודה – השוק הפופולרי ביותר בירושלים ויש שיגידו גם בישראל. שוק צבעוני ויפהפה המלא בכל טוב, בסטות מיוחדות כמו ממלכת החלווה (חלווה במשקל עם מבחר טעמים מיוחדים), מסעדות שפים, פאבים בלילות ואווירה צבעונית ויפה. השוק נמצא בנחלאות וסגור בשבת. בין המסעדות המפורסמות של השוק, נמצאת מסעדת "מחניודה" של השף אסף גרניט.

26 – הר הרצל – הר פופלרי מאוד בירושלים בו נמצא בית הקברות הלאומי של ישראל, בית הקברות הצבאי ומידי שנה נערכים בו טקס יום הזיכרון וטקס יום העצמאות. בהר קבורים נשיאים וראשי ממשלות ישראל לדורותיהם (חלקם לא כולם). בהר נמצא גם מוזיאון הרצל, העוסק בפעילות ובחזונו של הרצל.

27 – מערת הנטיפים – מערה זו לא נמצאת בירושלים, אך היא נמצא בבית שמש מרחק נסיעה לא ארוך מעיר הבירה. הביקור במערת הנטיפים הוא בתשלום ובתיאום מראש. בתוך המערה ניתן לסייר בין הנטיפים והזקיפים המרשימים של המערה, לראות סרטון הסבר ולשמוע סיפורי גיאולוגיה.

28 – מוזיאון ארצות המקרא – מוזיאון זה נמצא בגבעת רם וסמוך למוזיאון ישראל. בתוך המבנה מוצג אוסף פריטים של ד"ר אלי בורובסקי, המציג ממצאים ארכיאולוגיים מהתקופה הפרה היסטורית ועד לתקופה הביזנטית.

29 – המושבה הגרמנית –  המושבה שנבנתה על ידי הגרמנים, הטמפלרים ונראית כמעין מושבה יפה. טיול בין מבני השכונה יחזיר אתכם אחורה בזמן. כל המושבה מזכירה איזה כפר ואווירה אחרת לעומת העיר הגדולה. שכונה זו נקראת גם שכונת "עמק רפאים" ונבנה בה מלון אוריינט מפואר מאוד, שנחשב לאחד ממלונות היוקרה הטובים בארץ. במלון אוריינט ארוחת בוקר עשירה ומגוונת מאוד הכוללת מגוון ענק של מטבחים. גול הכותרת של מלון היוקרה הוא הבריכה על הגג, שמשקיפה על העמק.

30 – טיילת ארמון הנציב – שלוש טיילות הנמצאות בדרום מזרח ירושלים. טיילת שרובר, טיילת האז וטיילת גולדמן. הטיילת מוכרת מאוד בירושלים ונחשבת לאחת היפות בעיר. לאורכה פסלים, שביל הליכה ונוף מרהיב. למטיילים בטיילת יש להיזהר בשל מתיחות איזורית.

31 – הספרייה הלאומית – ספרייה ענקית במבנה גדול ומרשים, אשר בתוכה מעל 5 מיליון ספרים, כתבי יד עתיקים, מפות, כתבי עת, צילומים, כרזות ואוספים מיוחדים. הספרייה בעלת כמה אולמות כשבאחד האולמות נמצאים חלונות מעוצבים ומיוחדים המושכים אליהם מבקרים רבים. ניתן לסייר עצמאית או בקבוצות (קבוצות תיאום מראש באתר).

32 – טחנת הרוח במשכנות שאננים – תחנת רוח בעבר שימשה כטחנת קמח עד שהופסקה הטחינה. כיום האתר משמש כאתר תיירות פופולרי עם מוזיאון קטן לתולדות משה מונטיפיורי. התחנה נמצאת בגן יפהפה עם נקודת תצפית על שוכונות ימין ומשה ומשכנות שאננים.

33 – מרכז מורשת מנחם בגין – חוויה אורקולית במושיאון המספר את תולדות ראש ממשלת ישראל לשעבר ואחד האנשים המשפיעים והבולטים במדינת ישראל, מנחם בגין. המוזיאון מציג באמצעות מיצגי מולטימדיה את סיפורו של מנחם בגין, דרך תקופות חייו, פעילותו הציונית באירופה ועד לכהונתו כראש ממשלת ישראל (במוזיאון מוצגים גם אירועים מיוחדים בכהונתו כראש ממשלה כמו: הפצצת הכור בעירק, הסכם השלום עם מצרים ועוד אירועים אחרים). הכניסה בתיאום מראש בלבד.

34 – בית הכנסת החורבה – בית כנסת מרשים בעל צורת מבנה מיוחדת, שעבר שיפוץ מיוחד ונמצא ברובע היהודי בעיר העתיקה. הביקור בבית הכנסת בתשלום ובשעות מסויימות. בבית הכנסת מתקיימים גם סיורים עם הדרכה.

35 – טיול טרקטורונים – ישנו טיול שטח היוצא באמצעות טרקטורונים מסביב לירושלים. כך ניתן להתרשם מהעיר באמצעות טיול שטח בשמורות הטבע ובמסלול ייחודי ומרשים. טיול אקסטרימי עוצר נשימה המשלב טבע, נופים ואפשרות לטייל בנחלים.

36 – טיול בלטרון – יום טיול בלטרון שמחוץ לירושלים במרחק נסיעה של כארבעים דקות. בלטרון תוכלו ליהנות מביקור במיני ישראל, במוזיאון חיל השיריון, ביקור ביקב לטרון, ביקור במנזר לטרון ולמעוניינים ניתן לנסוע עוד כחצי שעה ולהגיע לגן הלאומי היפהפה בית גוברין (גן לאומי מטופח, מרשים ומכיל גם מערות מיוחדות).

37 – ים המלח – בירושלים אין ים ובמרחק נסיעה של כארבעים דקות עד שעה ניתן להגיע לים המלח ולבקר באטרקציות וטיולים מסביבו, למעוניינים לרדת לים המלח מירושלים יש לתאם ביטחונית ולבדוק את המצב הרגיש באזור, מאחר ומדובר בירידה לים המלח דרך יריחו וצפון ים המלח. ניתן לטייל במצגה, במצוקי דרגות, סיור בטרקטורוני שטח במדבר יהודה, ביקור במרחצאות עין גדי, ביקור במנזר הר סבא או אפילו ביקור במפעלי ים המלח.

38 – סיור בעיר ירושלים באמצעות סאגווי Segway – ניתן לצאת לטיול בירולשים של כשעתיים ולחוות את העיר בסיור מודרך על סאגווי. הסיור לרוב יכלול טיול בארמון הנציב, ביקור בעיר העתיקה, מתחם התחנה, משכנות שאננים ועוד מגוון מסלולים. ניתן לצאת לטיול כזה גם בערב ובלילה.

39 – מתחם התחנה – מתחם התחנה הוא מקום בילוי ופנאי הפתוח גם בשבת, ובו מגוון פעילויות בימי חול ובשבתות. במתחם מספר מסעדות, שירותים ציבוריים ומבנה ששימש בעבר כתחנת רכבת של העיר.

40 – מוזיאון המוזיקה העברי – מוזיאון גדול ומרשים הלוקח את המבקרים בו למסע מוזיקלי מרגש, חוויתי ומלא היסטוריה. המוזיאון מציג את התפתחותה של המוזיקה העברית תוך שימוש בטכנולוגיות חדשות ומרשימות. למוזיאון מספר אולמות כשכל אחד מציג סגנון מוזיקה אחר (מרכז אסיה, מרכז מרוקו-אנדלוסיה, ארצות הבלקן, אירופה וארצות אשכנז, מוזיקה אפריקאית ותימן ואולם המוזיקה העברית). המוזיאון מציג גם כלי נגינה והוא סגור בשבת.

41 – עיר דוד – אתר ארכיאולוגי מוכר וידוע בירושלים, הנמצא על גבעה הסמוכה לכותל המערבי מדרום לעשר האשפות. למעוניינים לבקר באתר הארכיאולוגי ולסייר בעתיקות, מומלץ לתאם הגעה מראש.

42 – מוזיאון לאומנות האיסלם – למי שמעניין אותו אומנות של הדת המוסלמית, חייב לבקר במוזיאון זה. המוזיאון מכיל 9 גלריות המציגות את מיטב היצירות, האוספים וחפצי האומנות של האיסלם. מידי פעם מוצגות במוזיאון תערוכות הקשורות בנושא. באתר ישנה גם ספרייה העוסקת במחקר האומנות והתרבות המוסלמית.

43 – מרכז אש התורה – בניין חדש ויפהפה של הארגון העולמי Aish, אשר נפתח למבקרים בתשלום (לא בשבת) ונמצא קרוב לרחבת הכותל המערבי בעיר העתיקה. במרכז ניתן לעלות לתצפית המרשימה על העיר ורחבת הכותל, להתרשם מדגם של בית המקדש, לצפות באולם התיאטרון של המבנה ולהתרשם מהמיצגים המיוחדים במבנה.

44 – מערת צדקיהו – אחת המערות המרשימות מתחת לרובע המוסלמי בירושלים, מערה מיוחדת מלאכותית וגדולה שבמרכזה נובע מעיין מים קטן. אורכה של המערה כ-230 מטרים והכניסה אליה בתשלום. לעיתים נערכים במערה מופעים אינטימיים ותצוגות אור. המערה נמצאת בין שער שכם ושער הפרחים וסגורה בימי שישי.

45 – מוזיאון המדע על שם בלומפילד – מוזיאון מרתק ומרשים המציג תערוכות מתחלפות בנושא המדע והטכנולוגיה. למבקרים במוזיאון ניתן ללמוד על המדע והטכנולוגיה באמצעות מיצגים מיוחדים המשמשים גם לצורך לימודי וגם להתנסות. המוזיאון מזמין את המבקרים לשחק בשלל המיצגים והפריטים בתוכו ועל ידי כך לחקור, ללמוד ולהתנסות (הכניסה למוזיאון בתשלום).

46 – אבו גוש – מועצה מקומית השוכנת מערבית למבשרת ציון. כפר/יישוב קטן המתמחה באוכל ערבי משובח ונמצא בו החומוסיה המפורסמת של אבו גוש. ביישוב מתקיים מידי שנה פסטיבל מוזיקלי הנקרא: "פסטיבל אבו גוש" (בדרך כלל פעמיים בשנה).

47 – גבעת התחמושת – אתר הנצחה למורשת קרבות למלחמת ששת הימים ושחרור ירושלים ואיחודה. במקום תוכלו לבקר בהיכל ההנצחה לזכרם של הלוחמים שנפלו עם מיצגים אומנותיים, לצפות במיצג אור קולי מרשים, סיור במבוך תעלות הקרב, הבונקרים ורכבים משוריינים וביקור במוזיאון המציג יומן אישי מרגש של העיר ירושלים, לוחמיה ושחרורה. ביקור חובה לכל חובבי היסטוריה ומורשת קרב.

48 – המוזיאון ליהדות איטליה – במוזיאון נמצא בית כנסת עתיק ויפהפה מהמאה ה-18, ומתפללים בו חברי הקהילה. המוזיאון מעוצב בסגנון הבארוק, הרוקוקו ואילך. במוזיאון מידי פעם תערוכות מתחלפות, אירועי קונצרט, ערבי תרבות, סדנאות יצירה ועוד.


49 – מרכז המבקרים Yvel – מרכז המבקרים הזה הוא למעשה גם אתר למבקרים וגם מפעל תכשיטים של Yvel. במקום תוכלו לערוך סיור במפעל התכשיטים, לקנות תכשיטים ולצפות בבית הספר לתכשיטנות. הביקור במפעל בתשלום הכולל סיור, צפייה בסרטון וטעימת יין במרתף היינות העתיק במקום. עיצוב המבנה מר/שים כולל הגן הקטן בחצר.

50 – סינמה סיטי – אולמות קולנוע ענקיים במבנה יפהפה, אשר חוץ מקולנוע יש כמה מסעדות ובתי קפה, וגולת הכותרת פסלים המייצגים אירועים בתנ"ך כמו תיבת נח.

51 – קניות בעיר – מקומות לקניות בירושלים: קניון מלחה, קניון הדר, שדרות ממילא, שדרות יפו ושוק מחנה יהודה הם המקומות העיקריים לקניות בעיר, אך בכל מקום ישנם חנויות ברחובות בדומה לכל עיר גדולה (ניתן למצוא בהן גם מציאות).

52 – גנים ציבוריים – בירושלים ישנם הרבה גנים ציבוריים מוכרים, החלטנו לרכז אותם בסעיף אחד. הגן הראשון אותו נציג הוא כמובן גן סאקר, אשר מפורסם בעיקר בעונת החורף כאשר אם יורד שלג בירושלים, אז זהו הגן העיקרי והגדול בו מבלים הילדים והמבוגרים בשלג. בעונת הקיץ לפעמים נערכות הופעות בפארק. הגן השני המפורסם בעיר, הוא גן הפעמון. גן הפעמון נמצא לא רחוק משכונת ימין משה והמושבה הגרמנית, ובתוכו חוץ משבילים, עצים וגן מטופח, גם פסל של פעמון (מכאן שמו) ופסל ג'רי הדרקון. הגן הבא ברשימת גני העיר הוא גן המפלצת. גן משחקים לילדים כאשר ישנו פסל מיוחד דמוי מפלצת המשמש כמגלשות משחק. גן בלומפילד הינו גן ציבורי ידוע ומוכר בירושלים בייחוד בגלל מזרקת האריות שבו. ישנם עוד גנים ציבוריים בעיר כמו גן השושנים, גן הורדים, גן העצמאות ועוד.

53 – הגן הבוטני בגבעת רם – גן בוטני יפהפה ומרשים המכיל גם אגם בסמוך לקמפוס בגבעת רם. בשטח הגן ישנו אגם מלאכותי, מרכז מבקרים ומסעדה. האווירה במקום היא כאילו אתם מבקרים בכפר אירופאי. בגן מועברים מדי פעם קורסים בגינון ובהכרת צמחי הבר והנוי של ישראל, פעילויות לילדים וחווה ללימוד מדעי החקלאות והסביבה.

54 – מסעדות גורמה מיוחדות – ירושלים מלאה במסעדות שף, בדוכני מזון ובאווירה טעימה ושמחה. מקומות שכדאי לאכול בהם: מסעדת השף אסף גרניט "מחניודה", מסעדת השף אבי לוי, "המוציא" מסעדות ודוכני מזון בשוק מחנה יהודה, בורגר מרקט בשוק מחנה יהודה, מסעדת טיאמו, מסעדת סמדר, מסעדת הרווי'ס, R&R דיינר, סושי קבב, מסעדה של השף אבירם חיוקה (יוצא משחקי השף), "חיוקה", מסעדת עזרא גריל, ממפיס, JLM סושי מקומי, מסעדת כינור בכיכר, ג'פניקה בסינמה סיטי, מסעדת נחמן, מסעדת השפים ארז מרגי ומרכוס גרשקוביץ, "אנג'ליקה", המרקיה, דורותי בר (מסעדה ודאנס בר), לחם בשר, מסעדת אדום, מסעדת המזנון, מסעדת אנדלוסיה, מסעדת ואלרו בשוק מחנה יהודה, מסעדת רוזה, מסעדת טורו, מסעדת אקליפטוס ועוד רבות אחרות בעיר.

אי אפשר לטייל בירושלים מבלי לצפות בגשר המיתרים הידוע בכניסה לירושלים, וביקור ברחוב יפו או נסיעה ברכבת הקלה בעיר.

השאר תגובה

דילוג לתוכן